Mg→MgSO4→Mg (OH) 2 →MgCl2

+1
Ответы (1)
  1. 29 марта, 20:56
    0
    Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2

    MgSO4 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + Na2SO4

    Mg (OH) 2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O