Ланцюг Mg--MgSO4--Mg (OH) 2--MgBr2--Mg (OH) Br--MgBr--Mg

+2
Ответы (1)
  1. 8 марта, 03:52
    0
    Mg + H2SO4 = MgSo4 + H2

    MgSo4 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + Na2SO4

    Mg (Oh) 2 + 2HBr = MgBr2 + 2H2O

    MgBr2 + NaOH = Mg (Oh) Br + NaBr

    Mg () Oh_Br + HBr = MgBr2 + H2O

    MgBr2 + K = Mg + Kbr