Осуществите превращение: 1) S--H2S--SO2--SO3--CaSO4

2) Cu--GuO--CuCl2--Cu (OH) 2--CuSO4

3) Fe--Fe2O3--FeCl3--Fe (OH) 3

+2
Ответы (1)
  1. 5 июля, 11:48
    0
    1) S + H2 = H2S

    2 H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + CaO = CaSO4

    2) 2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

    3) 2Fe + 3O2 = 2Fe2O3

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl