Ca3 (PO4) 2→P→P2O5→H3PO4→Ca (H2PO4) 2→CaHPO4

+2
Ответы (1)
  1. 15 сентября, 06:08
    0
    1) 2Ca3 (PO4) 2 + 10C + 6SiO2 = 4P + 10CO + 6CaSiO3

    2) 4P + 5O2 = 2P2O5

    3) P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    4) Ca3 (po4) 2+4h3po4=3ca (h2por) 2

    5) Ca (H2PO4) 2 * H20=Ca (H2PO4) 2+H2O