P2O5>H3PO4>Ca3 (PO4) 2>CaCl2

+5
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 03:18
    0
    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    2H3PO4 + 3CaO = Ca3 (PO4) 2 + 3 H2O

    Ca3 (PO4) 2 + 6HCl = 3 CaCl2 + 2 H3PO4