W пр. = 5 %

80 г.

Zn + 2HCLl = ZnCl2 + H2 (Х л.)

+1
Ответы (1)
  1. 14 октября, 09:39
    0
    Решение:

    Zn+2HCl--->ZnCl₂+H₂

    100%-5%=95%=0.95 - чистого цинка

    m (Zn) = 80*0.95=76 г

    M (Zn) = 65 г/моль

    n (Zn) = m/M=1.17 моль

    n (Zn) = n (H₂) = 1.17 моль

    V (H₂) = n*Vm=1.17*22.4=26.2 л

    Ответ: 26.2 л