CaO+HCl=? Mg+H3PO4=? Li2O+H3PO4=?

+2
Ответы (2)
  1. 25 июля, 19:09
    0
    CaO + 2HCl (разб.) = CaCl2 + H2O

    2H3PO4 (разб.) + 3Mg = Mg3 (PO4) 2↓ + 3H2↑

    3Li2O + 2H3PO4 = 2Li3PO4 + 3H2O
  2. 25 июля, 22:03
    0
    Cao+2HCl=Cl2O+H2Ca

    3Mg+H3 (Po4) 2=Mg3 (PO4) 2+H2O

    Li2O+2H3Po4=Li3PO46+H2O