S - > SO2 - > SO3 - > H2SO4 - > JnSO4

+4
Ответы (2)
  1. 31 января, 15:57
    0
    S - > SO2 - > SO3 - > H2SO4 - > JnSO4

    S+O2=SO2

    2SO2+O2=2SO3

    SO3+H2O=H2SO4

    Jn (OH) 2+H2SO4=JnSO4+2H2O
  2. 31 января, 18:12
    0
    2S+O2=2SO2

    2SO2+O2=2SO3

    2SO3+H2O=2H2SO4

    2H2SO4+Cu = 2CuSO4 + 2H2O