уравнять реакции. 1) FeCl+Cl2--->FeCl3 2) Fe (OH) 3-->Fe2O3+H2O 3) Ca (OH) 2+Na3PO4-->Ca3 (PO4) 2+NaOH 4) NO2-->NO+O2 5) B2H6+O2--->B2O3+H2O 6_) C5H10+O2--->CO2+H2O 7) FeCl2+Cl2-->FeCl3 8) Al (OH) 3-->Al2O3+H2O 9) P2O3+H2O-->H3PO3 10) Mn2O7-->MnO2+O2

+1
Ответы (1)
  1. 29 июня, 08:24
    0
    FeCl+Cl2--->FeCl

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O3

    2Na3PO4 + 3Ca (OH) 2 = 6NaOH + Ca3 (PO4) 2

    NO2 = NO + O2

    B2H6 + 3O2 = B2O3 + 3H2O

    15O2 + 2C5H10 = 10H2O + 10CO2

    2FeCl2 (разб.) + Cl2 = 2FeCl3

    2Al (OH) 3 = Al2O3 + 3H2O

    3H2O + P2O3 = 2H2PHO3

    2Mn2O7 = 3O2 + 4MnO2