Написать Перетворення СaC03→CaO→Ca (OH) 2→CaCo3→Ca (HCo3) 2→CaCo3

+3
Ответы (2)
  1. 16 октября, 20:38
    0
    CaCO3=CaO+CO CaO+H2O=Ca (OH) 2 Ca (OH) 2 + CO=CaCo3+H2 H2CO3+CaCo3=Ca (HCo3) 2 Ca (HCO3) 2+Ca (OH) 2=2CaCO3 (осадок) + H2O
  2. 16 октября, 21:31
    0
    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3 + 2H2O