Fe2O3 + HCI - FeCI3 + H2O; FeCI3 + AgNO3 - AgCI + Fe (NO3) 3; CaCO3 + HNO3 - Ca (NO3) 2 + CO2 + H2O; Сu2S + O2 - CuO + SO2.

+2
Ответы (2)
  1. 21 мая, 12:48
    0
    1) Fe2O3 + 6HCI = 2FeCI3 + 3H2O

    2) FeCI3 + 3AgNO3 = 3AgCI + Fe (NO3) 3

    3) CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + CO2 + H2O

    4) Сu2S + 2O2 = 2CuO + SO2.
  2. 21 мая, 13:45
    0
    решение

    1) Fe2O3 + 6HCI = 2FeCI3 + 3H2O

    2) FeCI3 + 3AgNO3 = 3AgCI + Fe (NO3) 3

    3) CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + CO2 + H2O

    4) Сu2S + 2O2 = 2CuO + SO2