Li + ... = Li2O

Ca + ... = CaO

C + ... = CO2

Al + ... = Al2O3

PH3 + ... = P2O5+H2O

Li2O + ... = LiNO+H2O

CuO + ... = CuCl2+H2O

Li2O + ... = LiOH

P2O5 + ... = H3PO4

SO3 + ... = Na2SO4 + ...

+1
Ответы (2)
  1. 3 февраля, 00:35
    0
    O2 (воздух) + 4Li = 2Li2O

    2Ca + O2 = 2CaO

    C+О2=CO2

    4Al (порошок) + 3O2 = 2Al2O3

    2PH3+3O2=P2O5+3H2O

    CuO + 2HCl (разб.) = CuCl2 + H2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    2NaOH+SO3=Na2SO4+H2O
  2. 3 февраля, 00:43
    0
    4Li+02--2Li20

    2Ca+O2--2CaO

    C+O2=CO2

    4Al+3O2=2Al2O3

    ...