C+→CO2, Al+→Al2O3, PH3+→P2O5+H2O, Li2O+→LiNO3+H2O, CuO+→CuCl2+H2O, Li2O+→LiOH, P2O5+→H3PO4, SO3+→Na2SO4 + ...

+2
Ответы (1)
  1. 9 июня, 15:54
    0
    С+О2 = СО2

    4Al + 3O2 = 2Al2O3

    2PH3 + 4O2 = P2O5 + 3H2O

    Li2O + 2HNO3 = 2LiNO3 + H2O

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    P2O5 + H2O = H3PO4

    SO3 + Na2O = Na2SO4