1) KOH + H2SO4 = 2) Ca (OH2) + HCl = 3) Al (OH) 3 = H2SO4 =

+2
Ответы (1)
  1. 23 февраля, 06:32
    0
    1) 2KOH + H2SO4 = K2SO4 + 2H2O

    2) Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O

    3) 2Al (OH) 3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 6H2O