H2+CL2=

Zn+HCL =

CuO+HBr =

NaOH+HI =

Al (OH) 3+HI =

Na2CO3+HCL =

NH3+HCL =

HCL+AgI =

+4
Ответы (1)
  1. 21 июня, 22:49
    0
    Cl2+H2=2HCl

    Zn+2HCl=ZnCl2+H2 (улетуч)

    CuO + 2HBr - CuBr2 + H2O

    NaOH+HI = NaI+H2O

    Al (OH) 3 + 3HI = AlI3 + 3H2O

    Na2CO3+2HCl=2NaCl+CO2+H2O

    HCl+NH3=NH4Cl

    HCL+AgI = HI + AgCl