ZnSO4=Zn (OH) 2=ZnO=K2ZO2=ZnCl2.

+4
Ответы (2)
  1. 31 мая, 17:48
    0
    ZnSO4 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + NaSO4

    Zn (OH) 2 = ZnO + H20

    ZnO + 2KOH = K2ZnO2

    ZnCl2 + 4KOH = K2ZnO2 + 2KCl + 2H2O
  2. 31 мая, 17:58
    0
    ZnSO4+2NaOH=Zn (OH) 2+NaSO4

    Zn (OH) 2=ZnO+H20

    ZnO+2KOH=K2ZnO2

    ZnCl2 + 4KOH = > K2ZnO2 + 2KCl + 2H2O