Cl2-> NaCl->Hcl->Cucl2->Cuo

+2
Ответы (1)
  1. 23 октября, 03:48
    0
    Cl2+2na=2nacl

    2NaCl + H2O=Na2O+2HCl

    2HCl + Cu (OH) 2=CuCl2+H2O

    CuCl2 + Ag2O=CuO+2AgCl