1) CuSO4-Cu (OH) 2-CuO-Cu

2) ZnCl2-Zn (OH) 2-ZnCl2

+4
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 13:43
    0
    1)

    CuSO4 + 2NaOH = > Cu (OH) 2 + Na2SO4

    Cu (OH) 2 = > CuO + H2O

    2CuO = > 2Cu + O2

    2)

    ZnCl2 + 2NaOH = > Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + 2HCl = > ZnCl2 + 2H2O