Ca+O 2? H 2 SO 4 + KOH? HCL + Fe (OH) 3? Ca + CO?

+2
Ответы (2)
  1. 23 июня, 19:49
    0
    2 Сa + O2 = 2CaO

    H2SO4 + KOH=K2SO4+H2O

    3HCl + Fe (OH) 3 = FeCl3 + 3H2O

    Ca+CO3=CaCO3
  2. 23 июня, 22:07
    0
    2Ca+02=2CaO

    H2SO4+2KOH=K2SO4+2H2O

    2HCl+fe (OH) 3 = FeCl2+3H2O

    Ca+CO3=CaCO3