CaSO4 - > CaCO3 - > CaSO4 - > CaS - > H2S - > S

+2
Ответы (1)
  1. 5 июля, 07:38
    0
    CaSO4 + МgCO3 = CaCO3 + MgSO4

    CaCO3 + H2SO4 = CaSO4 + H2CO3

    CaSO4 + С = СaS + 2CO + CO2

    CaS = Ca + S