Перетвореня химия Zn-ZnO-Zn (NO3) - Zn (OH) 2 и Zn-ZnCl2-Z (OH) 2-Na2ZnO2

+4
Ответы (2)
  1. 12 января, 16:07
    0
    O2 + 2Zn = 2ZnO

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Ba (OH) 2 + Zn (NO3) 2 = Zn (OH) 2↓ + Ba (NO3) 2

    Zn + Cl2=ZnCl2

    ZnCl2 + 2NaOH=2NaCl + Zn (OH) 2

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O
  2. 12 января, 18:31
    0
    Zn-ZnO-Zn (NO3) - Zn (OH) 2

    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Zn (NO3) 2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaNO3

    Zn-ZnCl2-Zn (OH) 2-Na2ZnO2

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    ZnCl2 + 2NaOH = 2NaCl + Zn (OH) 2

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O