CrBr3 + KOH =

Ni (No3) 2 + Li2So3 =

MgSo4 + H3Po4 =

Al2 (So4) 3 + KOH =

Fe2O3 + HNo3 =

SiO2 + NaOH =

+1
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 10:18
    0
    CrBr3 + 3KOH = Cr (OH) 3 + 3KBr

    Ni (NO3) 2 + Li2SO3 = NiSO3 + 2LiNO3

    3MgSO4 + 2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 3H2SO4

    Al2 (SO4) 3 + 6KOH = 2AL (OH) 3 + 3K2SO4

    Fe2O3 + 6HNO3 = 2Fe (NO3) 3 + 3H2O

    SiO2+NaOH = NaHSiO3