NH4CI-NH3-NO-NO2-HNO3

+2
Ответы (1)
  1. 22 июля, 18:45
    0
    NH4CI = NH3 + HCl (t)

    4NH3 + 5O2 = 4NO + 6H2O (t, Pt)

    2NO + O2 = 2NO2

    4NO2 + O2 + H2O = 4HNO3 (t)