Cr->CrCl3->Cr (OH) 3->Cr2O3->Cr

+3
Ответы (1)
  1. 9 июня, 08:14
    0
    2 Сr+6HCL=2CrCl3 + 3H2

    CrCl3+3NaOH (конц) = Cr (OH) 3 + 3NaCl

    2Cr (OH) 3 - - - t---> Cr2O3 + 3H2O

    Cr2O3 + 2Al = Al2O3 + 2Cr