Cr-->Cr2O3-->CrCl3-->Cr (OH) 3-->Cr2O3-->Cr

+1
Ответы (1)
  1. 18 января, 14:57
    0
    1. 4Cr+3o2=2cr2o3

    2 Cr2O3 + 6hcl=2CrCl3+3H2o

    3 CrCl3+3naoh=Cr (oh) 3+3naCl

    4 2Cr (oh) 3 = Cr2o3+3h2o

    5 Cr2o3+2Al=2Cr+al2o3