t

Ca3 (PO4) 2-> P->X->H3PO4

+2
Ответы (1)
  1. 29 декабря, 12:21
    0
    Сa3 (PO4) 2 + 3 SiO2 + 5C = 2P + 5 CO + 3CaSiO3

    4P + 5O2 = 2 P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2 H3PO4