H2S → X → K2SO3 → CaSO3

+ O2

ZnS → Х → ZnCl2 → Zn (OH) 2

Рb (ОН) 2 → X → Рb (NОЗ) 2 → Рb

+4
Ответы (1)
  1. 12 июля, 00:31
    0
    1) 2H2S+3O2=2H2SO3

    H2SO3+2KCl=K2SO3+2HCl

    K2SO3+CaCl2=CaSO3+2KCl

    2) 2ZnS+3O2=2ZnO+2SO2

    ZnO+2HCl=ZnCl2+H2O

    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    3) Pb (OH) 2+2HCl=PbCl2+2H2O

    PbCl2+2HNO3=Pb (NO3) 2+2HCl

    Pb (NO3) 2+H2=Pb+2HNO3