Ca + H2O = Ca (OH) 2 + ... N2 + H2 = ... Mg + P = ... P + Cl2 = ... + O2 = Ag2O Si + N2 = ... NH3 + ... = N2O + H2O

+3
Ответы (1)
  1. 27 марта, 09:12
    0
    Ca + 2H2O = Ca (OH) 2↓ + H2↑

    N2 + H2 = N2H2 (газ)

    3Cl2 + 2P (красн.) = 2PCl3

    2Ag2O = 4Ag + O2

    3Si + 2N2 = Si3N4

    HN3 (конц.) + HNO2 = N2↑ + N2O↑ + H2O

    3Mg + 2P = Mg3P2