MgCl2=Mg (NO3) 2=Mg (OH) 2=MgSo4

+1
Ответы (1)
  1. 22 октября, 06:56
    0
    MgCl2=Mg (NO3) 2=Mg (OH) 2=MgSo4

    1) MgCl2+2AgNO3=Mg (NO3) 2+2AgCl (осадок)

    2) Mg (NO3) 2+2KOH=2KNO3+Mg (OH) 2 (осадок)

    3) Mg (OH) 2+H2SO4=MgSO4+2H2O