CaCo3-Co2-CaCo3-Ca (HCo3) 2-CaCo3

+5
Ответы (1)
  1. 31 мая, 21:31
    0
    t

    Caco3=Cao+Co2

    Co2+Cao=Caco3

    Caco3+co2+h2o=CA (hco3) 2

    t

    Ca (hco3) 2=Caco3+co2+h2o