Fecl2+naoh=? nicl2+naoh=? feso4+naoh=?

+4
Ответы (2)
  1. 29 мая, 11:14
    0
    FeCl2 + 2NaOH (разб.) = Fe (OH) 2↓ + 2NaCl

    NiCl2 (конц.) + NaOH (разб.) = NiCl (OH) ↓ + NaCl

    FeSO4 + 2NaOH (разб.) = Fe (OH) 2↓ + Na2SO4
  2. 29 мая, 13:31
    0
    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl

    NiCl2 + 2NaOH = Ni (OH) 2 + 2NaCl

    FeSO4 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + Na2SO4