Cucl2 + NaOH (избыток!) = ... ?

+3
Ответы (2)
  1. 16 мая, 15:10
    0
    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl
  2. 16 мая, 15:29
    0
    CuCl2 + NaOH (изб) = Cu (OH) 2 + NaCl