Сu-->CuO-->x-->Cu (OH) 2-->y-->Cu

+2
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 14:23
    0
    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaCl

    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    CuO+H2=Cu+H2O