Ca-Ca (oh) 2 - CaCo3 - Ca (HCO3) - CaO - Ca Cl2 - CaCo3 - CaO.

+1
Ответы (1)
  1. 20 августа, 02:59
    0
    Ca+2H2O=Ca (OH) 2+H2

    Ca (OH) 2+CO2=CaCO3+H2O

    CaCO3+H2O+CO2=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2+2HCl=CaCl2+2H2O+2CO2

    CaCl2+2AgNO3=Ca (NO3) 2+2AgCl