BaCO3 + ... - - >BaCl2 + ...

+1
Ответы (2)
  1. 5 ноября, 17:42
    0
    BaCO3 + 2HCl (разб.) = BaCl2 + CO2↑ + H2O
  2. 5 ноября, 17:46
    0
    BaCO3 + 2HCl = BaCl2 + CO2 + H2O