1) Si+HNO3+HF↦SiF4+NO+H20 2.) S + HNO3↦H2S04+NO2+H20

+3
Ответы (2)
  1. 9 июня, 06:46
    0
    Si+4HNO3+4HF=SiF4+4NO2+4H2O

    S + 6HNO3 → H2SO4 + 6NO2 + 2H2O
  2. 9 июня, 08:32
    0
    Si+4HNO3+4HF=SiF4+4NO2+4H2O

    S + 6HNO3 = H2SO4 + 6NO2 + 2H2O