Ca→CaO→Ca (OH) 2→CaCl2→CaCo3→Co2→NaCo3

+1
Ответы (1)
  1. 30 марта, 16:50
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O

    CaCl2 + Na2CO3 = CaCO3 (в осадке) + 2NaCl

    CaCO3 = CO2 + H2O

    CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O