Цепочки превращений

Ca-CaO-Ca (OH) 2-CaCO3-CaCl2

Cu (OH) 2-CuO-Cu (NO3) 2-Cu (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 30 августа, 09:48
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2H2O

    Ca (NO3) 2+Na2CO3=CaCO3 (осадок) + 2NaNO3

    CaCO3+HCl=CaCl+H2O+CO2 (газ)