Baso4+h2o

hcu+cl

naoh+mg no3 2

+2
Ответы (1)
  1. 7 мая, 20:22
    0
    BaSO4+2 H2O = Ba (OH) 2 + H2SO4

    CuCl2 + Cu = 2CuCl

    Mg (NO3) 2 + 2NaOH (разб.) = Mg (OH) 2↓ + 2NaNO3