Fe (OH) 3 →Fe2O3 →Fe →FeCl2→Fe (OH) 2

+4
Ответы (1)
  1. 10 июня, 03:00
    0
    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 3H2 = 2Fe + 3H2O

    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2↑

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2↓ + 2NaCl