MG (OH) 2 + SO2 = ?

Ca (OH) 2 + Al2O3 = ?

Mg (OH) 2 + H2SO4 = ?

Ca (OH) 2 + Zn (OH) 2 = ?

NaOH + ZnCl2 = ?

+3
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 16:39
    0
    Mg (OH) 2 + SO2 = 2H2O + MgSO3

    3Ca (OH) 2 + Al2O3 = 3CaO + 2Al (OH) 3

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 4H2O

    Ca (OH) 2 + Zn (OH) 2 = Ca (OH) 2 + Zn (OH) 2

    2NaOH + ZnCl2 = 2NaCl + Zn (OH) 2