2 ... + 2H2O = 2NaOH + H2

... + 2H2O = CAN (OH) 2 + 2 ...

Al2S3 + ... H2O = ... AL (OH) 3 + 3 ...

+3
Ответы (1)
  1. 25 ноября, 19:59
    0
    Al2S3+6H2O=2Al (OH) 2+3H2S

    CaC2+2H2O=Ca (OH) 2+H2C2