1) S-SO2-SO3-H2SO4-K2SO4

2) Cu-CuO-CuSo4-Cu (OH) 2-CuO

+4
Ответы (1)
  1. 15 января, 15:15
    0
    1) S + O2 = SO2; SO2 + O3 = SO3 + O2; SO3 + H2O = H2SO4; K2ZnO4 + 2H2SO4 = K2SO4 + ZnSO4 + 2H2O; 2) 2Cu + O2 = 2CuO; CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O; CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4; Cu (OH) 2 = CuO + H2O (нагрев)