Cl2->HCl-MgCl2->Mg (OH) 2->MgO

+1
Ответы (1)
  1. 15 августа, 19:15
    0
    Cl2+H2=2HCl

    2HCl+Mg=MgCl2+H2

    MgCl2+Ca (OH) 2=Mg (OH) 2+CaCl2

    Mg (OH) 2 = (прокалили) = MgO+H2O