Ca-CaO-Ca (OH) 2-CaCo3-Ca (HCO3) 2-CaCo3-Ca (NO3) 2

+2
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 11:09
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 = (t) = CaCO3 + CO2 + H2O

    CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O