Ca (HCO3) 2 - CaCO3 - CaO - Ca (OH) 2 - CaCl2

+5
Ответы (1)
  1. 24 декабря, 19:06
    0
    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3↓ + H2O

    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O