Caco3+hcl=?

fe (oh) 2+hcl=?

fe (oh) 3+h2so4=?

+1
Ответы (1)
  1. 14 мая, 07:43
    0
    CaCO3+2HCl = CaCl2 + H2CO3

    Fe (OH) 2 + HCl = FeCl2+2H2O

    2Fe (OH) 3+3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3+6H2O