Na2CrO4-->Na2Cr2O7-->Cr2 (SO4) 3-->Cr (OH) 3-->K[Cr (OH) 4 (H2O) 2]

+2
Ответы (1)
  1. 6 февраля, 13:45
    0
    2Na2CrO4+H2SO4=Na2Cr2O7+Na2SO4+H2O

    Na2Cr2O7+3Na2S+7H2SO4=Cr2 (SO4) 3+3S+4Na2SO4+7H2O

    Cr2 (SO4) 3+6NaOH=2Cr (OH) 3+3Na2SO4

    Cr (OH) 3+KOH+2H2O = K[Cr (OH) 4 (H2O) 2]