Fe + CuCl2=

Cu + FeCl2

t

P + O2

= P2O5

Mg + HCl=

MgCl2 + H2↑

Al2O3+

HCl = AlCl3 + H2O

P2O5+

3H2O = H3PO4

Ba (OH) 2 + HNO3=

Ba (NO3) 2

+H2O

Ca + H2O

=Ca (OH) 2 + H2↑

AgNO3+

KCl = KNO3 + AgCl↓

t

Fe (OH) 3=

Fe2O3 + H2O

+4
Ответы (1)
  1. 5 июня, 10:13
    0
    Fe + CuCl2=Cu + FeCl2

    4P + 5O2 = 2P2O5

    Mg + 2HCl=MgCl2 + H2↑

    Al2O3+6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    P2O5+3H2O = 2H3PO4

    Ba (OH) 2 + 2HNO3=Ba (NO3) 2+2H2O

    Ca + H2O=Ca (OH) 2 + H2↑

    AgNO3+KCl = KNO3 + AgCl↓

    2Fe (OH) 3=Fe2O3 + 3H2O