Ca-cao-ca (oh) 2-caco3-ca (hco3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 31 июля, 03:19
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2